Przygotuj się do lata ! Sprawdź nasze witaminy

Zobacz

Waluty
Języki
Szkodliwość biotoksyn i sposoby ich oczyszczania.
Szkodliwość biotoksyn i sposoby ich oczyszczania.

Zdrowy organizm to układ biologiczny, który jest zdolny do stałego pozbywania się toksyn, pochodzących zarówno ze środowiska zewnętrznego jak i z wewnętrznych procesów i przemian biochemicznych. Większość z nas słyszała o niebezpieczeństwie zatrucia metalami ciężkimi, takimi jak rtęć, arsen czy ołów, jednak dużo mniejszą świadomość mamy na temat biotoksyn. Biotoksyny są to trucizny będące produktem organizmów żywych, elementem walki międzygatunkowej. Między innymi należą do nich lipopolisacharydowe pozostałości rozpadu ścian komórek bakterii (LPSy), czyli endotoksyny.  Nawet niewielkie ilości endotoksyn mogą prowadzić do aktywacji nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej, z wydzielaniem dużej ilości wolnych rodników tlenowych i azotowych. Endotoksemia, czyli nadmierna ilość endotoksyn we krwi może prowadzić do szoku endotoksemicznego i zgonu, jednak rzadko ma przebieg aż tak dramatyczny – najczęściej jej rezultatem może być aktywacja chorób autoimmunologicznych, począwszy od zapalenia jelita grubego, chorób tarczycy, zapaleń stawów do ciężkich schorzeń układu nerwowego, takich jak stwardnienie rozsiane.  LPSy bakterii takich jak Enterobacter cloace i Escherichia Coli mogą  także prowadzić do otyłości i insulino-oporności.

Równie niebezpieczne są mykotoksyny, produkowane przez grzyby chorobotwórcze zamieszkałe w murach budynkach. Dostają się do organizmu z powietrzem, rozpuszczają doskonale w błonach komórkowych i są przyczyną chorób takich jak przewlekły kaszel, astma, zapalenie zatok, alergie (w tym alergie na środki chemiczne) zespół chronicznego zmęczenia, bóle głowy oraz zaburzenia koncentracji, pamięci, świadomości i inne problemy neurologiczne.

Celem biotoksyn są błony komórkowe organizmu. Jako cząstki  rozpuszczalne w tłuszczach, mogą przedostawać się do ich wnętrza, uszkadzając ich strukturę, a następnie przedostając się do wnętrza komórki, niszcząc jej DNA i w rezultacie powodując śmierć komórki.

Błona komórkowa stanowi esencję życia. Komórka może przetrwać uszkodzenie innych struktur, możemy nawet usunąć jej jądro – będzie w stanie przetrwać jeszcze kilka miesięcy. Przerwanie błony komórkowej jest jednak dla komórki nieodwołanym wyrokiem śmierci (Lipton 2005). Poza oczywistą ochroną systemu skomplikowanego biochemicznego błony zapewniają transport wszystkich ważnych substancji odżywczych do wnętrza komórki oraz usuwanie substancji toksycznych, gromadzących się w procesach metabolicznych. 

Biotoksyny kumulują się w błonach komórkowych ludzkiego ciała, powodując ich sztywnienie i trudne do usunięcia złogi, co skutkuje postępującą degeneracją tych wrażliwych, kluczowych dla życia struktur.  Poprzez ich uszkodzenie, otwierają drogę bakteriom i wirusom do wnikania do wnętrza komórek, przez co przyczyniają się do rozwoju chronicznych faz infekcji

Właściwie funkcjonująca błona komórkowa stanowią najskuteczniejszą ochronę przed wpływem biotoksyn.

Błony komórkowe są tłuste. Tłuszcz skutecznie rozdziela dwa wodne światy – ten z wnętrza komórki oraz płyny ustrojowe, w których komórki są zanurzone. Dlatego też główna substancja składowa błony, którą są fosfolipidy, musi mieć unikalne właściwości,  czyli umożliwiać rozdzielanie i łączenie obydwu światów. Dlatego tworzące ją fosfolipidy są amfifilowe. Oznacza to, że posiadają obydwie cechy z reguły pojedynczo przypisane do jednej cząsteczki. W tym przypadku jest ona podzielona na dwa regiony — umowna "głowa" jest hydrofilowa, czyli „lubi" środowisko wodne, zaś "ogon"jest hydrofobowy, czyli będzie zawsze dążył od ukrycia się przed cząsteczkami wody.   Ta unikalna kombinacja sprawia, że oleisty ogonek cząsteczki będzie zawsze kierował się do tłustego wnętrza błony a wodolubna główka automatycznie zwraca się w stronę wody – czy to po stronie płynów ustrojowych, czy środowiska wewnętrznego komórki. Zorganizowane tak cząsteczki przypominają ułożone na przemian ząbki zamka błyskawicznego. Wśród fosfolipidów centralne miejsce przypada fosfatydylocholinie która jest kluczowym elementem zdrowia błonowego. To jej niedobory prowadzą do przerwania ciągłości błony komórkowej a zarazem – do wnikania biotoksyn w głąb błony, w której rozpuszczają się i kumulują, powodując ich sztywność i zaburzając funkcję kanałów transportowych. Po przerwaniu ciągłości błon toksyczne molekuły wędrują do wnętrza komórki, gdzie powodują uszkodzenie DNA.

 

Pomiędzy warstwami fosfolipidów znajdują się tłuszcze, w tym najważniejsze: kwasy tłuszczowe nienasycone. Dzięki takiej budowie błona przypomina tratwę, z rozmieszczonymi w niej zbudowanymi z białka kanałami transportowymi i receptorami dla różnych cząsteczek.

Dlatego, jeśli chcemy skutecznie zapobiegać kumulacji biotoksyn w organizmie, musimy w suplementacji stosować zarówno najczystsze preparaty PPC  jak i preparaty najczystszych kwasów tłuszczowych.

PPC - CZĄSTECZKA ŻYCIA

Fosfatydylcholina jest głównym składnikiem nie tylko zewnętrznych błon komórkowych, ale także błon pokrywających najważniejsze organelle komórki, czyli mitochondria, odpowiedzialne za oddychanie komórkowe.

Najważniejszą formą leczniczą fosfatydylcholiny jest wysoko oczyszczona  polienolfosfatydylcholina (PPC), której działanie regeneracyjne, przeciwzapalne i oczyszczające zadziwia badaczy.  Badania dowodzą, że PPC:

  • ma działanie przeciwzapalne w chorobie Crohna.
  • Zapobiega nowotworom jelita grubego.
  • Odwraca procesy włóknienia w wątrobie, przeciwdziałając jej marskości i rozpuszczając złogi tłuszczu wątrobowego. 
  • Chroni wątrobę u osób nadużywających alkoholu, powodując usuwanie toksyn oraz odnowę mitochondriów wątrobowych.
  • Reguluje wydzielanie żółci, wspomagając tym samym usuwanie biotoksyn z organizmu, gdyż cały system wytwarzania żółci, kanaliki żółciowe i pęcherzyk żółciowy odgrywają kluczową role w procesie detoksyfikacji.
  • Osłania śluzówkę żołądka.

 

PPC ma także niezwykłe zdolności naprawcze. Eksperymenty na zmienionych genetycznie myszach wykazały, że może ona spowalniać procesy starzenia.  Coraz więcej dowodów naukowych wskazuje, że może  poprawiać funkcjonowanie mózgu, poprawiając pamięć i odwracać procesy demencji w chorobach takich jak zespół Alzheimera. Nic w tym dziwnego, gdyż jest jednym z najważniejszych składników mieliny, stanowiącej osłonki w układzie nerwowym. W badaniach naukowych  PPC Phoschol (Nutrasal) wykazywał właściwości regenerujące zmienioną marsko wątrobę.

 

Wymiana lipidowa – czyli równoczesne podawanie PPC i wysoko oczyszczonych kwasów EPA/DHA jest kluczowa dla utrzymania zdrowia błonowego a tym samym zdrowia organizmu i jest najlepszym sposobem odwracania zmian degeneracyjnych w chorobach przewlekłych.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając kwasy EPA/DHA ?

Wszystko opiera się na znalezieniu właściwych proporcji najzdrowszych i najodpowiedniejszych kwasów tłuszczowych. Chociaż kwas alfalinolowy – ALA - jest podstawą do syntezy bardziej szlachetnych, niezbędnych form: EPA i DHA, organizm ludzki jest zdolny do ich samodzielnej syntezy tylko w znikomych ilościach pod względem zapotrzebowania. Nasza zdolność syntezy również maleje z wiekiem. EPA i DHA są jednak z powodzeniem syntetyzowane przez tłuste ryby.

 

Niestety coraz więcej ryb na naszych stołach pochodzi z hodowli, gdzie karmione są sztuczną paszą, co powoduje zmniejszone stężenie Omega-3 w tym tradycyjnym źródle. Ponadto wysokie spożycie dzikich ryb, żywiących się zdrowszym planktonem, może również być niebezpieczne ze względu na wzrastającą zawartość metali ciężkich, toksyn i czynników rakotwórczych.

 

Należy zatem zapoznać się z pochodzeniem surowca i technologią produkcji kwasów EPA i DHA, gdyż większość produktów dostępnych na rynku nie zawiera tego, co obiecuje na opakowaniu. Możliwe jest jednak osiągnięcie zawartości PCB, metali ciężkich i pestycydów poniżej błędu statystycznego, jeżeli połów ryb odbywa się na najczystszych akwenach południowego Pacyfiku, a surowiec poddany jest ekologicznemu procesowi oczyszczania. Na naszym rynku obecna jest firma (Minami Nutrition), która jako jedyna zapewnia unikalny proces rafinowania, wykorzystujący ultra niskie temperatury, a użycie nadkrytycznego CO2 uniemożliwia niepożądane, przedwczesne utlenianie. Co bardzo ważne, proces ten eliminuje użycie rozpuszczalników chemicznych, a tłuszcze nasycone nie są dodawane jako wypełniacze.

Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie produktu, zawierającego najczystsze, najbardziej skoncentrowane i ultra przyswajalne kwasy omega-3.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium